UHD0J821MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHD0J821MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
3.5052mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
3.5mm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
19 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
820µF
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
51.66μA
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Series :
UHD
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
8mm
Dissipation Factor :
0.22 %
Ripple Current @ High Frequency :
995mA @ 100kHz
Packaging :
Bulk
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
56mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
746.25mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Height :
15mm
Packing Method :
Tape
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current :
995mA
Datasheets
UHD0J821MPD
Nichicon UHD0J821MPD
UHD 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 995mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can