UHD0J331MED
Mfr.Part #
UHD0J331MED
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
20.79μA
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
283.5mA @ 120Hz
Height :
12.5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
11mm
Ripple Current :
405mA
Lead Pitch :
2.4892mm
Impedance :
130mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
405mA @ 100kHz
Diameter :
6.3mm
Dissipation Factor :
0.22 %
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Capacitance :
330µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UHD0J331MED
Nichicon UHD0J331MED
UHD 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 405mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can