UHD0J152MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHD0J152MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
444
In Stock :
444
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Pins :
2
Lead Pitch :
5mm
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Leakage Current :
94.5μA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
4000 hours
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
Tape
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.456A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.22 %
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.82A @ 100kHz
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
1.82A
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
10mm
Series :
UHD
Termination :
Radial
Capacitance :
1500μF
Published :
2007
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
23mOhm
Dielectric Material :
Aluminium
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Height :
20mm
Datasheets
UHD0J152MPD
Nichicon UHD0J152MPD
UHD 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.82A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can