TCMIA685BT
Mfr.Part #
TCMIA685BT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 1411
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Tantalum Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.3Ohm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Range :
PXF
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
DIN Rail Mount
Type :
Molded
Current Rating :
40A
Tolerance :
±20%
Failure Rate :
Manufacturer Size Code :
B
Overall Length :
80mm
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Capacitance :
6.8 µF
Ratings :
Lead Spacing :
Series :
PXF-A
Voltage - Rated :
10 V
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Number of Poles :
3P+N
Features :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) :
0.083 (2.10mm)
Overall Depth :
45mm