TCMIA225AT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCMIA225AT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 1206
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Tantalum Capacitors
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Series :
TC
Capacitance :
2.2 μF
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
10 V
Features :
GENERAL PURPOSE
Manufacturer Size Code :
A
Ratings :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Type :
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7Ohm
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
0.071 (1.80mm)
Datasheets
TCMIA225AT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. TCMIA225AT
2.2 µF ±20% 7Ohm 1206 (3216 Metric)
TCMIA225ATLSR7K0 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 7Ohm.