TCMIA226CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCMIA226CT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 20% 2312
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Tantalum Capacitors
Approvals :
CE, CSA, UL
Mounting :
Panel
Package :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
2,000 A
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.236 L x 0.126 W (6.00mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Cutler Hammer, Div of Eaton Corp
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.110 (2.80mm)
Tolerance :
±20%
Manufacturer Size Code :
C
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
10 V
Capacitance :
22 µF
Series :
TC
Ratings :
Type :
Molded
Features :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm