TCJH686M006R0100E
Mfr.Part #
TCJH686M006R0100E
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 1411
Tantalum - Polymer Capacitors
Series :
TCJ
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Product Width :
3.5 x 2.8 x 1.5 mm
Manufacturer Size Code :
H
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Details
Subcategory :
Capacitors
Product Height :
1.5mm
Tradename :
J-CAP
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
6.3 V
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Features :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100kHz
Product Length :
3.5 mm
Package :
Digi-Reel?
Height :
1.5 mm
Type :
Molded
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance Tolerance :
20%
Width :
2.8 mm
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.059" (1.50mm)
Capacitance :
68 µF
Length :
3.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
MouseReel
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Leakage Current :
40.8 uA
Lead Spacing :
Ripple Current :
1000 mA
ESR :
100 mOhm