TCJH476M010R0100E
Mfr.Part #
TCJH476M010R0100E
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT POLY 47UF 10V 1411
Tantalum - Polymer Capacitors
Product Length :
3.5 mm
Lead Spacing :
Ripple Current :
1000 mA
Product Height :
1.5mm
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Features :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
47 µF
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Voltage - Rated :
10 V
Tradename :
J-CAP
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.059" (1.50mm)
Length :
3.5 mm
RoHS :
Details
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Qualification :
Type :
Molded
Brand :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100kHz
Width :
2.8 mm
Ratings :
Manufacturer Size Code :
H
Packaging :
MouseReel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
ESR :
100 mOhm
Termination Style :
SMD/SMT
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Product Status :
Active
Capacitance Tolerance :
20%
Leakage Current :
47 uA
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Tolerance :
±20%
Height :
1.5 mm
Package :
Digi-Reel?
Product Type :
Tantalum Capacitors
Series :
TCJ
Product Width :
3.5 x 2.8 x 1.5 mm