TCJE685M063S0100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCJE685M063S0100
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT POLYMER
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Tan Delta :
0.06
Surface Mount :
yes
Dissipation Factor :
6 %
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
1156mA
Height :
4.3mm
Polarity :
POLARIZED
Terminal Shape :
J BEND
Voltage - Rated :
63V
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
20%
Leakage Current :
42.8μA
Width :
4.3mm
Published :
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
63V
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100MOhm
Number of Terminations :
2
Length :
7.3mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Capacitance :
6.8μF
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C