TCJE107M016S0040
Mfr.Part #
TCJE107M016S0040
Description
CAP TANT POLYMER
Tantalum - Polymer Capacitors
Terminal Shape :
J BEND
Surface Mount :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Tan Delta :
0.06
Packing Method :
TR, 13 INCH
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Capacitance :
100μF
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
4.3mm
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
20%
Case Code (Metric) :
Length :
7.3mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
1828mA
HTS Code :
Leakage Current :
160μA
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
16V
Voltage - Rated :
16V
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Polarity :
POLARIZED
Width :
4.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Dissipation Factor :
6 %