TCJE107M016R0040E
Mfr.Part #
TCJE107M016R0040E
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 100UF 16V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Manufacturer Size Code :
E
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Tolerance :
±20%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
TCJ
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Factory Lead Time :
15 Weeks
Type :
Molded
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
100μF
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm