TCJE476M035R0055
Mfr.Part #
TCJE476M035R0055
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 47UF 35V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height :
4.3mm
Dissipation Factor :
6 %
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Termination :
SMD/SMT
Series :
TCJ
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.161 4.10mm
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Depth :
4.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Polarity :
Polar
Leakage Current :
164.5μA
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Capacitance :
47μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 100kHz
Length :
7.3mm
Manufacturer Size Code :
E
Voltage - Rated DC :
35V
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tan Delta :
0.06
Type :
Molded
Ripple Current :
1559mA