TCJE476M025S0050
Mfr.Part #
TCJE476M025S0050
Description
CAP TANT POLYMER
Tantalum - Polymer Capacitors
Terminal Shape :
J BEND
Leakage Current :
0.1175mA
Tan Delta :
0.06
Surface Mount :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Negative Tolerance :
20%
Capacitance :
47μF
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Positive Tolerance :
20%
Length :
7.3mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height :
4.1mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Size Code :
Operating Temperature (Max) :
85°C
Published :
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Polarity :
POLARIZED
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Width :
4.3mm
Ripple Current :
1635mA
ESR :
50 mΩ