T58BB476M016C0200
Mfr.Part #
T58BB476M016C0200
Description
T58476M016BB2T0200
Capacitance :
47μF
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Brand :
Product Width :
2.8mm
Capacitance Tolerance :
± 20%
Ratings :
Voltage Rating (DC) :
16 V
Type :
Surface Mount Type
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200 mΩ
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Height :
2 mm
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Tantalum Capacitors
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Width :
2.8 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing :
Features :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
75 uA
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Qualification :
ESR :
0.2Ohm
RoHS :
Details
Series :
T58
Manufacturer Size Code :
B
Voltage - Rated :
16 V
Length :
3.5 mm
Subcategory :
Capacitors
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Length :
3.5mm
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Product Height :
2mm
Tolerance :
20 %
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Tradename :
vPolyTan
Ripple Current :
652mA