T530Y337M006ATE006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T530Y337M006ATE006
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
208μA
Published :
HTS Code :
Tan Delta :
0.08
Height :
4mm
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 100kHz
Polarity :
Polar
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
J BEND
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ripple Current :
6.6A
Depth :
4.3mm
Length :
7.3mm
Capacitance :
330µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
yes
Manufacturer Size Code :
Y
Resistance :
6mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Dissipation Factor :
8 %
Series :
KO-CAP® T530
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
Molded
Voltage - Rated DC :
6.3V