T530D227M006ATE006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T530D227M006ATE006
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Manufacturer Size Code :
D
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Polar
Case Code (Imperial) :
Depth :
4.3mm
Lead Pitch :
3.8mm
Tan Delta :
0.08
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current :
6.5A
Height :
2.8mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Tantalum
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
139μA
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Series :
KO-CAP® T530
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
PCB, Surface Mount
Published :
Voltage :
6.3V
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
8 %
HTS Code :
Capacitance :
220μF
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
6.3V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Type :
Molded
Length :
7.3mm
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T530D227M006ATE006 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:2917 (7343 Metric), Number of Terminations:2, Voltage:6.3V, Mounting Type:Surface Mount, Type:Molded, T530D227M006ATE006 pinout, T530D227M006ATE006 datasheet PDF, T530D227M006ATE006 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T530D227M006ATE006 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.