T530D337M006ATE006
Mfr.Part #
T530D337M006ATE006
Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Length :
7.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 100kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
4.3mm
KO-CAP® T530
Leakage Current :
208μA
Mount :
PCB, Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
330µF
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
0.08
Life (Hours) :
2000 hours
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
2.8mm
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated DC :
6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Polarity :
Polar
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
6.3V
Ripple Current :
6.5A
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Lead Pitch :
3.8mm
2
Dielectric Material :
Tantalum
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
8 %
Published :
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T530D337M006ATE006 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:2917 (7343 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:6.3V, Type:Molded, Number of Terminations:2, T530D337M006ATE006 pinout, T530D337M006ATE006 datasheet PDF, T530D337M006ATE006 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T530D337M006ATE006 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.