STB200N6F3
Mfr.Part #
STB200N6F3
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET N-CH 60V 120A D2PAK
Package / Case :
Series :
STripFET™
Fall Time (Typ) :
14 ns
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Mounting Type :
Surface Mount
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6800pF @ 25V
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Turn On Delay Time :
26 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
FET Type :
N-Channel
ECCN Code :
EAR99
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.6m Ω @ 60A, 10V
Pin Count :
4
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
918 mJ
Mount :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
100nC @ 10V
Continuous Drain Current (ID) :
120A
Transistor Application :
SWITCHING
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Rise Time :
75ns
DS Breakdown Voltage-Min :
60V
Number of Pins :
3
Turn-Off Delay Time :
86 ns
Number of Terminations :
2
Vgs (Max) :
±20V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Base Part Number :
STB200N
Terminal Position :
Single
Additional Feature :
ULTRA-LOW RESISTANCE
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
480A
Power Dissipation-Max :
330W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A Tc
Datasheets
STB200N6F3
STMicroelectronics STB200N6F3
N-Channel Tape & Reel (TR) 3.6m Ω @ 60A, 10V ±20V 6800pF @ 25V 100nC @ 10V 60V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
STB200N6F3 Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 918 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 6800pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 120A.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 86 ns.Peak drain current for this device is 480A, which is its maximum pulsed drain current.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 26 ns.Single MOSFETs transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of a FET transistor that is called the gate-source voltage, VGS.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 60V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 60V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
STB200N6F3 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 918 mJ
a continuous drain current (ID) of 120A
the turn-off delay time is 86 ns
based on its rated peak drain current 480A.
a 60V drain to source voltage (Vdss)