STB15100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STB15100
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V D2PAK
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750mV @ 15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F :
686pF @ 5V 1MHz
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Diode Type :
Schottky
Datasheets
STB15100
SMC Diode Solutions STB15100
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 750mV @ 15A -55°C~150°C 500μA @ 100V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount