SMCJ75CA
Mfr.Part #
SMCJ75CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 87.7VWM 121VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Line Protection :
No
Series :
SMCJ
Number of Elements :
1
Number of Pins :
2
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reverse Breakdown Voltage :
83.3V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Surge Current :
200A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Type :
Zener
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage :
95.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Test Current :
1mA
Packaging :
Digi-Reel®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
116.3A
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Base Part Number :
SMCJ7
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
Clamping Voltage :
121V
Reverse Standoff Voltage :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Terminal Form :
C BEND
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
12.4A
Direction :
Bidirectional
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
JESD-609 Code :
e3
Operating Supply Voltage :
3.5V
Max Reverse Leakage Current :
200μA
Leakage Current :
5μA
Peak Pulse Power :
1.5kW
Pin Count :
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V