SMCJ1.5KE130CA-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ1.5KE130CA-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC DO214AB
Manufacturer :
Product Category :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Bidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Power Line Protection :
No
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Breakdown Voltage :
130V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
111V
Type :
Zener
Terminal Position :
Dual
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
179V
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Pin Count :
2
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Number of Terminations :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.5A
Voltage - Breakdown (Min) :
124V