SMCJ1.5KE150A-TP
Mfr.Part #
SMCJ1.5KE150A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
TVS DIODE 128VWM 207VC DO214AB
Manufacturer :
Product Category :
Number of Terminations :
2
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Unidirectional Channels :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
143V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
128V
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Line Protection :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Configuration :
Single
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
207V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Breakdown Voltage :
150V
Pin Count :
2
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Polarity :
Unidirectional
Terminal Form :
C BEND
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.3A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clamping Voltage-Max :
207V