SMCJ1.5KE10CA-TP
Mfr.Part #
SMCJ1.5KE10CA-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO214AB
Manufacturer :
Product Category :
Pin Count :
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.55V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Bidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Bidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Breakdown Voltage :
10V
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
8.55V
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
104.8A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.5V