1.5KE400CA
Mfr.Part #
1.5KE400CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 400VWM 458VC 1.5KE
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Direction :
Bidirectional
Mounting Type :
Through Hole
Max Surge Current :
2.8A
Case Connection :
Isolated
Bidirectional Channels :
1
Max Breakdown Voltage :
420V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation :
1.5kW
Number of Pins :
2
Element Configuration :
Single
Operating Supply Voltage :
342V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Peak Pulse Current :
2.8A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
548V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Pbfree Code :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESD Protection :
yes
Number of Terminations :
2
Series :
1.5KE
Max Junction Temperature (Tj) :
175°C
Diode Element Material :
SILICON
Leakage Current :
1μA
Reverse Breakdown Voltage :
380V
Terminal Form :
Wire
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
Test Current :
1mA
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
342V
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Number of Elements :
Length :
9.4996mm
Breakdown Voltage :
380V
Height :
5.3mm
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
1 (Unlimited)
Diameter :
5.3mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Clamping Voltage :
548V