SMCJ440A
Mfr.Part #
SMCJ440A
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 517.5VWM 713VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
C BEND
Diode Element Material :
SILICON
Test Current :
1mA
Operating Supply Voltage :
440V
Reverse Standoff Voltage :
440V
Number of Elements :
1
Direction :
Unidirectional
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Series :
SMCJ
Length :
8.13mm
Clamping Voltage :
713V
Max Breakdown Voltage :
543V
Configuration :
Single
Pbfree Code :
No
Breakdown Voltage :
492V
Power Rating :
1.5kW
Max Power Dissipation :
6.5W
Voltage - Rated DC :
440V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
REACH SVHC :
No SVHC
Reverse Breakdown Voltage :
492V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
713V
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power Dissipation :
1.5kW
Peak Pulse Current :
2.1A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height :
2.62mm
Leakage Current :
1μA
No
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Power :
1.5kW
ECCN Code :
EAR99
Published :
Lead Free :
Lead Free
Unidirectional Channels :
1
Max Surge Current :
2.1A
Additional Feature :
LOW INDUCTANCE, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Width :
6.22mm