SMCJ250A
Mfr.Part #
SMCJ250A
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 294VWM 405VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Breakdown Voltage :
279V
Surface Mount :
yes
Clamping Voltage-Max :
405V
Additional Feature :
PRSM-MIN
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Type :
Zener
Number of Pins :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.7A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Unidirectional Channels :
No
Diode Element Material :
SILICON
Polarity :
Unidirectional
Configuration :
Single
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
250V
Series :
SMCJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
405V
Base Part Number :
SMCJ25
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
5W
Terminal Form :
C BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ