SMCJ200A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ200A
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 235.5VWM 324VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Power Rating :
1.5kW
Length :
7.11mm
Composition :
Zener
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Power Dissipation :
6.5W
REACH SVHC :
No SVHC
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Series :
SMCJ
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
324V
Reverse Standoff Voltage :
200V
Voltage :
200V
Test Current :
1mA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
4.6A
Number of Unidirectional Channels :
1
Max Surge Current :
4.6A
Weight :
210.013267mg
Breakdown Voltage :
224V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Number of Elements :
1
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Current :
4.6A
Direction :
Unidirectional
Unidirectional Channels :
Power Dissipation :
6.5W
Max Operating Temperature :
150°C
Leakage Current :
1μA
Width :
6.22mm
Number of Pins :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
224V
Number of Channels :
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Polarity :
Unidirectional
Max Breakdown Voltage :
247V
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
200V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current :
46A
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Operating Supply Voltage :
200V
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Breakdown Voltage :
224V
Height :
2.62mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Surface Mount
Clamping Voltage :
324V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Datasheets
SMCJ200A
Introducing Rectron USA SMCJ200A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Zener, Voltage:200V, Number of Pins:2, Number of Channels:1, Package / Case:DO-214AB, SMC, Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, Mounting Type:Surface Mount, SMCJ200A pinout, SMCJ200A datasheet PDF, SMCJ200A amp .Beyond Rectron USA SMCJ200A ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.