SMCJ160CA
Mfr.Part #
SMCJ160CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 187.5VWM 259VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Mount :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Polarity :
Bidirectional
Clamping Voltage :
259V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.62mm
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.8A
Width :
6.22mm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Voltage :
160V
Composition :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
160V
Power Rating :
1.5kW
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Number of Bidirectional Channels :
1
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Current :
1mA
Length :
8.13mm
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Reverse Breakdown Voltage :
178V
Series :
SMCJ
Number of Elements :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
160V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V
Breakdown Voltage :
178V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Published :
Leakage Current :
1μA
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Surge Current :
5.8A
Peak Pulse Power :
1.5kW
Peak Pulse Current :
5.8A