SMCJ150CA
Mfr.Part #
SMCJ150CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 176VWM 243VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Test Current :
1mA
Max Breakdown Voltage :
185V
Breakdown Voltage :
192V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Elements :
1
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Series :
SMCJ
Reverse Breakdown Voltage :
167V
Max Surge Current :
200A
Clamping Voltage :
243V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
150V
Voltage - Breakdown (Min) :
167V
Power Line Protection :
No
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
C BEND
Published :
Termination :
SMD/SMT
Terminal Position :
Dual
Max Power Dissipation :
5W
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Current :
6.2A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Peak Pulse Power :
1.5kW