SMCJ12CA
Mfr.Part #
SMCJ12CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 14VWM 19.9VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
1.5kW
Peak Pulse Power :
1.5kW
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
2.62mm
Operating Supply Voltage :
12V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Width :
6.22mm
Number of Elements :
1
Max Power Dissipation :
6.5W
Polarity :
Bidirectional
Breakdown Voltage :
13.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Breakdown Voltage :
13.3V
Published :
Test Current :
1mA
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
75.4A
Bidirectional Channels :
1
Series :
SMCJ
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power Dissipation :
1.5kW
Termination :
SMD/SMT
Peak Pulse Current :
75.4A
Lead Free :
Lead Free
Type :
Zener
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
REACH SVHC :
No SVHC
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
8.13mm
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Number of Pins :
2
Max Surge Current :
75.4A
Direction :
Bidirectional
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Power Line Protection :
No
Number of Channels :
Number of Bidirectional Channels :
Reverse Standoff Voltage :
12V
Leakage Current :
1μA
Composition :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Breakdown Voltage :
14.7V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
19.9V