S29GL01GP12TFI010
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S29GL01GP12TFI010
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 1GBIT PARALLEL 56TSOP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
56
Number of Sectors/Size :
1k
Memory Interface :
Parallel
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Packaging :
Tray
Package / Case :
ECCN Code :
3A991.B.1.A
Memory Width :
1
Toggle Bit :
yes
Number of Functions :
1
Access Time (Max) :
120 ns
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Format :
Flash
REACH SVHC :
No SVHC
Organization :
1GX1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Command User Interface :
yes
Ready/Busy :
Alternate Memory Width :
8
Memory Type :
Non-Volatile
Sector Size :
128K
Supply Voltage :
3V
Termination :
SMD/SMT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1.2mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
0.5mm
Write Cycle Time - Word, Page :
120ns
Length :
18.4mm
Common Flash Interface :
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Power Supplies :
3/3.3V
Terminal Position :
Dual
Published :
Density :
1 Gb
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Standby Current-Max :
0.000005A
Nominal Supply Current :
110mA
Page Size :
8/16words
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Bus Width :
8B
Programming Voltage :
3V
Mount :
Surface Mount
Memory Size :
1Gb 128M x 8
Number of Terminations :
56
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Data Polling :
Series :
GL-P
Datasheets
S29GL01GP12TFI010
Introducing Memory Infineon Technologies S29GL01GP12TFI010 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:56, Package / Case:56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:56, S29GL01GP12TFI010 pinout, S29GL01GP12TFI010 datasheet PDF, S29GL01GP12TFI010 amp .Beyond Memory Infineon Technologies S29GL01GP12TFI010 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.