RW1S0BAR060J
Mfr.Part #
RW1S0BAR060J
Package / Case
2515 J-Lead
Description
RES 60M OHM 5% 1W 2515
Stock
107
In Stock :
107
Chip Resistor - Surface Mount
Product Type :
Wirewound Resistors
Package / Case :
2515 J-Lead
Technology :
Wirewound
Height - Seated (Max) :
0.141" (3.58mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Bulk
Series :
RW
Power (Watts) :
1W
Composition :
Wirewound
Subcategory :
Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Features :
Failure Rate :
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Ratings :
Resistance :
60 mOhms
Supplier Device Package :
2515
Datasheets
RW1S0BAR060J
Ohmite RW1S0BAR060J
RW Series, Wirewound, 60 mOhms, 1W, ±5%, -55°C ~ 150°C