RW1S0BAR050JET
Mfr.Part #
RW1S0BAR050JET
Description
RES 0.05 OHM 5% 1W J LEAD
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, 13 INCH
Power Rating :
1W
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
50mOhm
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Current Sense
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
26 Weeks
Height :
3.45mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
J BEND
Voltage - Rated DC :
50V
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
RW1S0BAR050JET
Ohmite RW1S0BAR050JET
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 50mOhm, ±5%, -55°C~150°C