RW1S0BAR050FT
Mfr.Part #
RW1S0BAR050FT
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W J LEAD
Power Rating :
1W
Length :
6.25mm
Tolerance :
±1%
Height :
3.45mm
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
Current Sense
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistance :
50MOhms
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
1W
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Supplier Device Package :
SMD J-Lead, Pedestal
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Width :
3.45mm
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
RW1S0BAR050FT
Ohmite RW1S0BAR050FT
RW Series, Wirewound, 50mOhms, 1W, ±1%, -55°C~150°C