RW1S0BAR050F
Mfr.Part #
RW1S0BAR050F
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W J LEAD
SMD/SMT
Terminal Shape :
J BEND
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height :
3.5814mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Power Rating :
1W
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Max Power Dissipation :
1W
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
50mOhm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
26 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Pbfree Code :
No
Datasheets
RW1S0BAR050F
Ohmite RW1S0BAR050F
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 50mOhm, ±1%, -55°C~150°C