RW1S0BAR047FET
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW1S0BAR047FET
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
2512 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.047 OHM 1% 1W J LEAD
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
1W
Height :
3.5814mm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
2512 J-Lead
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Composition :
Wirewound
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Feature :
Current Sense
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
1W
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Pedestal Mount
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
26 Weeks
Number of Terminations :
2
Resistance :
47mOhm
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RW
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RW1S0BAR047FET
Ohmite RW1S0BAR047FET
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 47mOhm, ±1%, -55°C~150°C