RW1S0BAR047F
Mfr.Part #
RW1S0BAR047F
Description
RES 0.047 OHM 1% 1W J LEAD
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Power Rating :
1W
Height :
3.5814mm
Construction :
Pedestal Mount
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Resistance :
47mOhm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Datasheets
RW1S0BAR047F
Ohmite RW1S0BAR047F
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 47mOhm, ±1%, -55°C~150°C