RW1S0BAR039F
Mfr.Part #
RW1S0BAR039F
Description
RES 0.039 OHM 1% 1W J LEAD
Construction :
Pedestal Mount
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Height :
3.5814mm
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
39mOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
RW1S0BAR039F
Ohmite RW1S0BAR039F
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 39mOhm, ±1%, -55°C~150°C