RW1S0BAR033J
Mfr.Part #
RW1S0BAR033J
Description
RES 0.033 OHM 5% 1W J LEAD
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
1W
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Case Code (Metric) :
Height :
3.5814mm
Resistance :
33mOhm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Construction :
Pedestal Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RW1S0BAR033J
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 33mOhm, ±5%, -55°C~150°C