RW1S0BAR030FT
Mfr.Part #
RW1S0BAR030FT
Description
RES 0.03 OHM 1% 1W J LEAD
Power Rating :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Height :
3.5814mm
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
30mOhm
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Contains Lead
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Series :
RW
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RW1S0BAR030FT
Ohmite RW1S0BAR030FT
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 30mOhm, ±1%, -55°C~150°C