RW1S0BAR030F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW1S0BAR030F
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
2512 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.03 OHM 1% 1W J LEAD
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
2414
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
3.5814mm
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Composition :
Wirewound
Max Power Dissipation :
1W
Package / Case :
2512 J-Lead
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Published :
2011
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Series :
RW
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
26 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Reach Compliance Code :
Unknown
Feature :
Current Sense
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Resistance :
30mOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
Pedestal Mount
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RW1S0BAR030F
Ohmite RW1S0BAR030F
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 30mOhm, ±1%, -55°C~150°C