RW1S0BAR027JT
Mfr.Part #
RW1S0BAR027JT
Description
RES 0.027 OHM 5% 1W J LEAD
Rated Power Dissipation (P) :
1W
2512 J-Lead
Reach Compliance Code :
Unknown
Power Rating :
1W
Resistance :
27mOhm
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Construction :
Pedestal Mount
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Height :
3.45mm
Datasheets
RW1S0BAR027JT
Ohmite RW1S0BAR027JT
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 27mOhm, ±5%, -55°C~150°C