RW1S0BAR024JT
Mfr.Part #
RW1S0BAR024JT
Description
RES 0.024 OHM 5% 1W J LEAD
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Construction :
Pedestal Mount
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Reach Compliance Code :
Resistance :
24mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
1W
Height :
3.5814mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±5%
Series :
RW
Packing Method :
TR
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Power Rating :
1W
Datasheets
RW1S0BAR024JT
Ohmite RW1S0BAR024JT
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 24mOhm, ±5%, -55°C~150°C