RW1S0BAR015JET
Mfr.Part #
RW1S0BAR015JET
Description
RES 0.015 OHM 5% 1W J LEAD
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Wirewound
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
26 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
1W
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
50V
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
3.5814mm
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
15mOhm
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
2512 J-Lead
Terminal Shape :
J BEND
Datasheets
RW1S0BAR015JET
Ohmite RW1S0BAR015JET
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RW Series, Wirewound, 15mOhm, ±5%, -55°C~150°C