RW1S0BAR015FT
Mfr.Part #
RW1S0BAR015FT
Description
RES 0.015 OHM 1% 1W J LEAD
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Height :
3.5814mm
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Construction :
Pedestal Mount
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±1%
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
1W
Packing Method :
TR
Resistance :
15mOhm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
RW1S0BAR015FT
Ohmite RW1S0BAR015FT
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 15mOhm, ±1%, -55°C~150°C