RW1S0BAR015FET
Mfr.Part #
RW1S0BAR015FET
Description
RES 0.015 OHM 1% 1W J LEAD
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
26 Weeks
Power Rating :
1W
Resistance :
15mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Terminal Shape :
J BEND
Max Power Dissipation :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
2512 J-Lead
Packing Method :
TR, 13 INCH
Published :
Tolerance :
±1%
Height :
3.5814mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RW1S0BAR015FET
Ohmite RW1S0BAR015FET
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 15mOhm, ±1%, -55°C~150°C