RW1S0BAR015FE
Mfr.Part #
RW1S0BAR015FE
Description
RES SMD 15M OHM 1% 1W J LEAD
Stock
52
In Stock :
52
Case Code (Imperial) :
2414
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
J BEND
Resistance :
15mOhm
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
2015
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Height :
3.5814mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Datasheets
RW1S0BAR015FE
Ohmite RW1S0BAR015FE
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 15mOhm, ±1%, -55°C~150°C