RW1S0BAR010JET
Mfr.Part #
RW1S0BAR010JET
Package / Case
2512 J-Lead
Description
RES SMD 10M OHM 5% 1W J LEAD
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2512 J-Lead
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Height :
3.5814mm
Max Power Dissipation :
1W
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
1W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Voltage - Rated DC :
75V
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RW
Lead Free :
Lead Free
Reach Compliance Code :
Unknown
Feature :
Current Sense
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Resistance :
10MOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
26 Weeks
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Depth :
3.454mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
J BEND
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
RW1S0BAR010JET
Ohmite RW1S0BAR010JET
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 10mOhm, ±5%, -55°C~150°C