RW1S0BAR010J
Mfr.Part #
RW1S0BAR010J
Package / Case
2512 J-Lead
Description
RES SMD 10M OHM 5% 1W J LEAD
Stock
9
In Stock :
9
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Pedestal Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
2512 J-Lead
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
2414
Resistance :
10MOhm
Height :
3.45mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Current Sense
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RW
Case Code (Metric) :
6234
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
RW1S0BAR010J
Ohmite RW1S0BAR010J
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 10mOhm, ±5%, -55°C~150°C