RW1S0BAR010FT
Mfr.Part #
RW1S0BAR010FT
Package / Case
2512 J-Lead
Description
RES 0.01 OHM 1% 1W J LEAD
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Resistance :
10MOhm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Height :
3.45mm
Series :
RW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
20 Weeks
Construction :
Pedestal Mount
Feature :
Current Sense
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Composition :
Wirewound
Packing Method :
TR
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Package / Case :
2512 J-Lead
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RW1S0BAR010FT
Ohmite RW1S0BAR010FT
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 10mOhm, ±1%, -55°C~150°C